0

Spargli kasvatamine - kõik, mida pead teadma

Spargel - väga armastatud köögivili, mida ootame peaaegu aastaringselt. Nende roheliste mitmeaastaste taimede hooaeg algab mai alguses. Kahjuks ei ole paljud inimesed teadlikud, et spargli kasvatamine on nõudlik. Mitte kõik ei tea, et spargli puhul peab mööduma mitu kasvuperioodi, enne kui me saame nautida nende köögiviljade maitset. Kuid see pole veel kõik. Sest öeldakse, et spargli kasvatamine on üks keerulisemaid, kui tegemist on mitmeaastaste taimedega. Miks see nii on? Millest täpselt tuleb hoolt kanda, kui otsustate sparglit kasvatada? Mida tuleb kindlasti silmas pidada? Neile ja paljudele teistele küsimustele spargli kasvatamise kohta annab vastuse meie järgnev artikkel.

Spargli kasvatamine

Millest alustada spargli valmistamist?

Spargel on mitmeaastane taim, mis praktikas tähendab, et üks taim kasvab aastast aastasse. Siiski tuleb arvestada, et enne, kui me lõpuks neid maitsvaid köögivilju maitseme, peab mööduma mitu aastat. See tuleneb sellest, et spargli koristamiseks peab taim lihtsalt kasvama. Spargli, mida me saame poest osta ja mis ilmub mai alguses, on taime noored võrsed. Neid nimetatakse tavaliselt spargliks. Nii et oma spargli nautimiseks peate olema kannatlik, kuid see tasub end lõpuks ära ja annab teile palju rahuldust.

Millistes tingimustes kasvab spargel kõige paremini?

Spargli kasvatamisel on väga oluline teada, milliseid tingimusi taimed vajavad korralikuks kasvamiseks. Kuid siin on hea uudis kõigile, kes on huvitatud sparglikasvatusega alustamisest: spargel kasvab hästi peaaegu kõikides tingimustes.

Spargli kasvukoht - milline peaks see olema?

Lisaks õigetele tingimustele vajab spargel ka sobivat kasvukohta. Kliima ise on muidugi oluline, kuid ei tohi unustada, et igas kohas ei kasva nad hästi. Õige asukoha leidmisel spargli kasvatamiseks on edu võti selles, et istikud paigutatakse hästi päikesepaistelisse kohta.

See pole aga veel kõik. Vähesed inimesed teavad, et spargel - lisaks sellele, et ta on väga maitsev - on ka väga õrn. Seetõttu on parim koht spargli kasvatamiseks aias kuskil eemal. Siis võid olla kindel, et näiteks teiste taimede ümberistutamisel ei kahjusta sa spargli pistikuid. Spargli istutamisel tuleks ka veenduda, et seal on piisav drenaaž. Sparglile meeldib vesi, kuid seda ei tohi olla liiga palju. Kõige tähtsam on aga see, et enne istutamist valmistaksite spargliplatsi korralikult ette.

Spargli kasvatamine

Sparglipeenra ettevalmistamine

Nagu eespool mainitud, on sparglipeenra ettevalmistamine üks tähtsamaid samme, mida tuleb teha, kui otsustate sparglit kasvatada.

  1. Kõigepealt peate valima sobiva kasvukoha, mis saab head päikesevalgust ja millel on piisav drenaaž.
  2. Seejärel tuleb teha põhjalik mulla ettevalmistus - seda sammu ei saa vahele jätta. Kõik umbrohud tuleb eemaldada, samuti teiste taimede jäänused, kui need on seal kasvanud. Selleks eemaldage valitud alalt kõik umbrohud ja taimejäätmed.
  3. Mulla lõdvendamine on teine element, mis on seotud pargipeenarde ettevalmistamisega. Kõige parem on kasutada kultivaatorit või kui teil ei ole seda, siis sobib hästi ka labidas. Muld tuleks kaevata umbes 30-40 cm sügavusele.
  4. Kui muld on lõdvendatud, on hea mõte seda täiendavalt väetada, näiteks komposti või sõnnikuga.

Samuti on oluline, et külvipinna joon või serv oleks korralikult ära märgitud. Selleks võib kasutada näiteks nööritükki, mis on pingutatud vaiade vahele. Õige külvipinna laius peaks olema umbes 1,2-1,5 m.

Spargli istutamine - kuidas seda õigesti teha?

Kui voodi on ette valmistatud, võib spargli istutada. Spargli juured istutatakse kuni 45 cm sügavustesse aukudesse. Kui oled kõik taimed istutanud, kasta neid - see annab sparglile vajaliku niiskuse.

Spargli hooldamine - mida tuleb meeles pidada?

Spargli kasvatamine

Pelgalt spargli istutamine ei garanteeri, et saame nautida ilusaid ja terveid taimi. Nagu iga teine taim, vajab ka spargel tähelepanu. Aluseks on siinkohal muidugi umbrohu regulaarne eemaldamine. Kui meie taimed kasvavad, on vaja neile pakkuda tugesid, millele nad saavad ronida. Toed - sarnaselt näiteks tomatite puhul kasutatavatele toedele - takistavad spargli murdumist võrsete raskuse tõttu.

Nii spargli jaoks maapinna ettevalmistamine kui ka spargli istutamine ja hooldamine on aeganõudev ja nõuab hoolt. Kuid see on seda vaeva väärt, et saaksite aastaid nautida selle äärmiselt maitsva ja tervisliku köögivilja ilusat ja rikkalikku saaki.

Avaldatud: 16 mai 2024
Vaatamisi: 171
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili