0

Miks istutada mooruspuu: kasu, ilu ja suurepärane maitse

Siidipuu püüab pilku oma ilusate lehtede ja maitsvate viljadega. Uurige, mis see puu on, milline on selle kasulikkus ja kuidas seda saab kasutada meditsiinis ja toiduvalmistamisel.

Mooruspuu (valge mooruspuu) kasvab nii Euroopas kui ka Aasias, kusjuures selle puu päritolukohaks peetakse tavaliselt Iraani ja Afganistani, kus mooruspuudel on kultus.

Siidimooruspuu on hinnatud oma erilise maitsega marjade, kõva puidu ja meditsiiniliste omaduste poolest.

Miks istutada mooruspuu

Madala kalorsusega maiustused

Maasikad valmivad ebaühtlaselt ja neid korjatakse kahe kuni kolme nädala jooksul. Korjatud saaki võib hoida mitu päeva külmikus. Küpsed Mulberid süüakse värskelt. See on väga magus, kuid samas vähese kalorsusega - 100 g ei sisalda rohkem kui 40 kcal. Marjade kerge meemaitse tuleneb nende sidrun- ja õunhappest, mis aitavad kaasa toidu kiirele lagunemisele maos ja seega rasva põletamisele. Kuivatatud marjad vähendavad söögiisu ja isu magusate magustoitude järele.

Sobib konservide jaoks

Maasikad on ideaalsed kangete jookide armastajatele. Neid kasutatakse mitmesuguste koduste infusioonide valmistamiseks. Küpsed viljad kuivatatakse, neist valmistatakse kompotte, moosid, konservid ja mahlad. Valged mooruspuu viljad sobivad suurepäraselt kodustes smuutides koos jogurti, piima ja puuviljadega. Tuleb arvestada, et see taim on enamasti kahekojaline - isased puud ei kanna vilju. Seetõttu on soovitav istutada aeda 2-3 puud või leppida naabritega kokku.

Suitsupuit

Põletamisel tekitavad mooruspuu oksad aromaatset suitsu, mis annab roogadele meeldiva ja omapärase maitse. Neid kasutatakse suitsutamiseks, kebabi praadimiseks ja liha grillimiseks. Puitu saab kasutada pliitide ja kaminate kütmiseks.

Miks istutada mooruspuu

Meditsiiniline lehe tee

Mai keskel tuleks mulgi lehed korjata ja kuivatada. Neist saab valmistada ravimteed ja -teed, mis aitavad vabaneda erinevatest haigustest.

Mulberry lehe tee on antidiabeetiliste omadustega. Selle imejoogi valmistamine on väga lihtne:

  • Valage 100 ml keeva veega üle grammi kuivatatud lehtede.

  • Keetke 5 minutit, kattes tassi kaanega.

Diabeetikud peaksid sellist teed jooma enne sööki, sest see pärsib suhkrut lagundavaid ensüüme.

Lehed on tugevate antibakteriaalsete ja viirusevastaste omadustega. Neist valmistatud tee tugevdab organismi, eemaldab toksiine ja parandab vereringet.

Ei vaja hooldust

Silkwood on puu kõige laiskematele aednikele. Seda on lihtne kasvatada ja see ei vaja mingit tähelepanu. Ta kasvab sajandeid ühes kohas ning teda ei mõjuta haigused ega kahjurid. Kaasaegsed sordid on nakkuskindlad.

Küpsed mooruspuud ei vaja väetamist ega kastmist - nende võimsad juured saavad kõik, mida nad vajavad. Muide, sel põhjusel ei kasva mooruspuu kõrval midagi - aja jooksul võtab ta aiapuudelt ja -põõsastelt toitu ära. Ainult viinamarjad peetakse mugavateks naabriteks aias mooruspuudele; nende juured suudavad samuti vee ja toidu otsimiseks mitu meetrit laiali ulatuda.

Mooruspuu hooldamine seisneb perioodilises kärpimises. Kui seda ei tehta, hakkab puu ülespoole näitama ja seda on raske koristada, sest täiskasvanud isendi tipp võib olla 15 meetri kõrgune.

Miks istutada mooruspuu

Vaatemänguline välimus, vaatetorni kaunistus

Mooruspuu suured lehed loovad tihedat varju, mida saab kasutada, kui plaanite kuuma päeva ajal puhkenurka rajada.

Küll aga tasub küpsemisperioodil katuse eest hoolitseda, sest muidu katavad magusad ja mahlakad marjad maapinna ning aialauad ja -toolid puuviljavaibaga.

Maasikasorte istutatakse tänavatele ja parkidesse.

Maastikukujundajad kasutavad püramiidikujulist vormi aktiivselt üksikute ja rühmade jaoks ning valivad langevate okstega nireva kuju varjatud nurkade kaunistamiseks. Taimestik on väga dekoratiivne, tema suurte marjade ja maapinnale rippuvate lehtedega oksad tõmbavad tähelepanu. Mooruspuudest saab moodustada madalad pallikujulise krooniga puud, kui võtate aega vanade ja noorte okste kärpimiseks.

Viimasel ajal on aedadesse ilmunud hiina mooruspuud, mille viljad ulatuvad kuni 15 cm pikkuseks. Need on äärmiselt efektsed ning sama magusad ja terved kui tavalised viljad.

Millist sorti valida

Siidiussid on kahte sorti: valge ja musta viljaga. Valgete viljadega sordid on külmakindlamad ja sobivad seetõttu paremini meie tingimustesse. Marjad on samade omadustega kui mustad marjad ja sisaldavad rohkesti väärtuslikke aineid.

Siidiussid istutatakse varakevadel või sügisel. Potitaimi võib istutada kogu sooja hooaja jooksul.

Noored puud kannatavad sageli külma käes, mistõttu on hea mõte mähkida istikute tüvi talveks õlgede või agrokiududega. Tulevikus võib taimest moodustada puu, põõsa või isegi heki.

Marjad valmivad juuli lõpus. Valged marjad on väga magusad, mustad marjad aga kergelt hapukad. 

Avaldatud: 24 mai 2024
Vaatamisi: 31
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili