0

Igihaljas ilu: okaspuud alpi kiviktaimede jaoks

Alpi aed koos okaspuud näeb välja nagu kõrbesaar, kuid jääb siiski äärmiselt dekoratiivseks - tõeline puudega ümbritsetud mägikülg, ainult miniatuuris.

Kivid sulanduvad kaunilt madalate mändide, kadakate ja tuulepuudega. Koos loovad nad väga maalilise efekti.

okaspuud alpi kiviktaimede jaoks

Milliseid okaspuid võib istutada kiviaeda?

Alpi mäenõlv asub tavaliselt avatud kohas, seega valige sordid, mis taluvad hästi päikesevalgust. Kuna mäe mõõtmed ei võimalda okaspuude loomulikku suurust, valitakse selleks kääbusvormid. Välja on arendatud palju miniatuurseid sorte, mille hulgas leidub igasuguse värvusega nõeltega variante. Kompaktsed okaspuud kasvavad aeglaselt, nii et kompositsioon kestab. Neid saab kärpida, et piirata kasvu või anda neile ebatavaline kuju.

Istutamine ja hooldus

Peamine reegel okaspuude istutamisel kiviaeda on, et neid ei tohi paigutada üksteise lähedale. Iga taim peab olema selgelt nähtav eri nurkade alt - ainult nii saab selle suurejoonelist vormi täielikult hinnata. Okaspuudel on erinevad mulla-, niiskus- ja valgusvajadused - ka seda tuleb arvesse võtta.

Istutamisel on kaks lähenemisviisi:

 • Looge kontrastid - paigutage kõrvuti eri kujuga taimi, näiteks püramiidi- ja kerakujulised või põõsas- ja püstise kujuga taimed.

 • Sujuvad üleminekud - istutatakse mitu sama kroonikujulist, kuid erineva suurusega taime. Näiteks 2-3 erineva kõrgusega samblikulist sorti.

Istutamisel kehtib rusikareegel, et 5-6 m2 suuruse väikese kiviaia jaoks sobivad kuni 50-60 cm kõrgused taimed. Kuni 150 cm kõrged taimed sobivad hästi suurtesse, mitmekümne ruutmeetri suurustesse kiviaedadesse.

Oluline. Okaspuude ostmisel peaksite eelnevalt planeerima, kuhu kavatsete neid istutada ja millega neid kombineerida. Ainult siis näeb alpiaed ilus välja ja kõrvuti istutatud taimed saavad omavahel hästi läbi.

okaspuud alpi kiviktaimede jaoks

Kadakas

Kääbussordid kadakas võivad olla vaid 30 cm kõrgused ja sobivad ideaalselt väikestesse alpikarjääridesse. Neid tuleks istutada vähemalt 50 cm kaugusele üksteisest.

Istutamisel lisage auku:

 • kaks aiamaad,

 • üks osa liiva,

 • üks osa turvast.

Junipers eelistab päikesepaistelisi kohti, kuid tuleb järgida samu reegleid, mis kehtivad ka dekoratiiv põõsaste puhul loodusliku värvusega taimed võivad kasvada varjus, eksootilise ja ebastandardse värvusega taimed võivad kasvada ainult päikese käes.

Kuusk

Kõige tähtsam asi istutamisel on kuusepuude istutamine on kaevata sellise suurusega auk, et juured mahuksid sinna vabalt sisse. Need puud võivad kasvada osalises varjus ja neile meeldib hajutatud valgus, nii et neid võib istutada alpinaia põhja- ja idaküljele. Madalakasvulised korea kuuse sordid sobivad kõige paremini alpikarjäärile.

Kuusepuude maa:

 • lossi maa kolm osa,

 • üks osa liiva,

 • üks osa turvast.

Noored kuused kannatavad talvel mitte niivõrd külma kui päikesekiirguse tõttu. Eriti ohtlik on päike talve lõpus, kui see hakkab kõrgele horisondist tõusma - sel ajal on parem puu katta kangaga või paigaldada kaitsevari. Põlenud kuused muutuvad pruuniks ja kaotavad oma dekoratiivse väärtuse.

okaspuud alpi kiviktaimede jaoks

Kuusepuu

Erinevad dekoratiivkuusevormid näevad väga hästi välja alpistes kiviktaimlates. Miniatuursed sordid on üsna kompaktsed ja neid võib istutada 70 cm kaugusele üksteisest.

Taimede jaoks kaevatakse madal auk ja juured kaetakse seguga:

 • aiamuld - kolm osa,

 • happeline turvas - kaks osa,

 • üks osa liiva.

Kuused armastavad kastmist ja on valgusküllased. Neid võib istutada kiviaia lõuna-, ida- või lääneküljele.

Mänd

Kõige tavalisem okaspuu, see kasvab kõikides tingimustes. Pidage meeles, et isegi madalakasvulised ja kompaktsed sordid männi võivad kasvada üsna suureks, seega tuleks need istutada vähemalt meetri kaugusele teistest taimedest.

Mändide juured on võimsad ning ulatuvad sügavale ja laiale. Oluline on, et istutamise ajal ei painutataks pajujuure, kui see on tekkinud, sest muidu haigestub puu ja sureb mõne aasta jooksul.

Mändide kasvu võib vähendada laius ja kõrgus. Selleks tuleks iga aasta kevadel, kui taimestik algab, kõik võrsed lühendada. Pügamine muudab männi krooni kompaktsemaks ja tihedamaks.

Tuja

Väga värviline taim, millel on pehmed nõelad. Tuja sobib hästi kokku teiste kontrastse värvi või kujuga okaspuudega. Madalakasvulised sordid võivad olla kerakujulise, koonusekujulise või nireva krooniga. Kompaktne siin kiviktaimede nõlvadel kasvavad nad aeglaselt, kasvades mitte rohkem kui 5 cm aastas. Nende nõelad näevad välja nagu soomused ja võivad olla mis tahes värvi helekollasest kuni tumeroheliseni. Taim talub varju, kuid tunneb end paremini valgusküllastes kohtades. Heledas päikesevalguses on tuulede värvus loomulik, elav ja silmale meeldiv.

Jagage kommentaarides, millised okaspuud kasvavad teie aias ja kas nad tekitavad palju probleeme.

Avaldatud: 29 mai 2024
Vaatamisi: 23
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili