0

Avastage rõdulillede võlu: külvamisest õitsemiseni

Kevade saabumine on aeg, mil aednike mõtted pöörduvad oma rõdude ja terrasside kaunistamisele kaunite lilledega. Kuid selle asemel, et kulutada varandust valmis istikute ostmiseks, võiksite kaaluda taimede kasvatamist seemnetest. See ei ole mitte ainult põnev hobi, vaid ka suurepärane võimalus säästa palju raha.

Avastage rõdulillede võlu

Rõdulilled: investeering rõõmule ja ilule

Kuigi valmis taimede ostmine võib tunduda mugavam, on oma rõdulillede külvamisel palju eeliseid. Esiteks saate ühest seemnepaketist kuni 50 tervet, lopsakalt õitsvat taime. See on tohutu kokkuhoid võrreldes poes pakutavate seemikute hinnaga, mis on sageli rohkem kui kümme zlotti tükk. Lisaks on nende ise kasvatamine äärmiselt rahuldust pakkuv kogemus, sest saate jälgida taimede arengut algusest peale.

Mõned olulised näpunäited

Kogu projekti õnnestumiseks on väga oluline mitte ainult õigete taimede valik, vaid ka nende õige külvamine ja idanevate lillede hooldamine. Pidage neid punkte meeles:

  • Kontrollige mulla niiskusesisaldust regulaarselt, puudutades seda sõrmega. Kui ülemine kiht hakkab kuivama, kastke taimi ettevaatlikult, vältides ülevoolu.

  • Temperatuur on samuti oluline idanemisprotsessi jaoks. Kõrge temperatuur, mis on umbes 18-22 °C, soodustab kiiret ja tervislikku kasvu. Soovitatav on paigutada seemnepakendid sooja ruumi, kuid vältida otsest kokkupuudet kuuma soojusallikaga, et mitte kahjustada õrnu idanevaid taimi.

  • Samuti on oluline tagada kasvavatele taimedele piisavalt ruumi. Kui taimed hakkavad paksenema, teostage harvendamine või istutage nad ümber suurematesse mahutitesse, et anda neile piisavalt ruumi kasvamiseks ja arenguks.

  • Pärast idanemist vajavad seemikud hea arengu tagamiseks rohkelt loomulikku valgust. Parim on paigutada need hästi valgustatud kohta, näiteks lõunapoolsele aknalaudale. Kui looduslikust valgusest ei piisa, tasub vajaliku valguse tagamiseks kasutada fütolampe.

  • Vältige nii mulla kuivamist kui ka ülekülvamist, sest mõlemad võivad taimede arengut negatiivselt mõjutada.

Parimate rõdulillede valimine külvamiseks

Kuna kevad läheneb kiiresti, tasub kaaluda, milliseid rõdulilli kõigepealt külvata. Siin on ülevaade kõige populaarsematest liikidest, mida saab külvata juba varakevadel:

Koleus Plumego

Kasvada koleus sulgedega koleuse kasvatamiseks rõdul, külvake märtsis seemned 0,3 cm sügavale niiskesse mulda. Niisutage mulda regulaarselt, vältides liigset kastmist. Kui seemikud on saavutanud sobiva suuruse, istutage need ümber suurematesse potidesse või rõdule, nautides nende ilu ja värve. Koleus talub päikesepaistelisi ja poolvarjulisi kasvukohti.

Pelargooniumid (Pelargonium)

Pelargooniumid on rõdulillede vaieldamatud kuningannad, keda hinnatakse nende värvide ja vormide mitmekesisuse poolest. Nende taimede seemned on kõige parem külvata veebruaris või märtsis. Pelargooniumid armastavad heledaid kohti ja mõõdukat kastmist, kuid pidage meeles, et nad on külmatundlikud, seega vajavad nad varakevadel kaitset. Nad õitsevad varasuvest kuni hilissügiseni.

Avastage rõdulillede võlu

Petunia ja Surfinias (Petunia)

Teine rühm lemmik rõdulilli on petuunia ja surfiniad. Nende taimede seemned on soovitav külvata märtsis ja viia need pärast ilmumist päikesepaistelisele aknalaualauale. Petunia ja surfiniad vajavad regulaarset väetamist ja kastmist, kuid efekt lopsaka õitsemise näol on seda väärt. Nad õitsevad rikkalikult kevadest kuni hilissügiseni.

Alaline õitsev begoonia (Begonia semperflorens)

Pidevalt õitsev begoonia on ideaalne valik neile, kes vajavad kaua ja rikkalikult õitsevaid taimi. Selle seemned on kõige parem külvata veebruaris ja pärast ilmumist anda sellele helge, kuid mitte otseselt päikesepaisteline koht. Begooniad on tuntud oma vastupidavuse poolest haiguste ja kahjurite suhtes ning seetõttu on neid lihtne kasvatada. Nad õitsevad peaaegu kogu suveperioodi vältel, kevadest sügiseni.

Nemesia

See on rõdule mitte ilmne ja seetõttu ainulaadne valik. Selle eelis on see, et see külvatakse oma sihtkohale aprilli lõpus või mai alguses. Ta vajab päikeselist kuni poolvarjulist kohta ja õitseb juunist septembrini.

Lobelia erinus (Lobelia erinus)

Kaplobelia rõõmustab silmi oma õrnade siniste õitega kogu suve jooksul kuni esimeste sügiseste külmadeni. See on suurepärane valik rõdupottidesse ja rippuvatesse korvidesse. Selle taime seemned on soovitav külvata märtsis ja pärast ilmumist viia ta päikeselisse või poolvarjulistesse kohtadesse. Lobelia armastab regulaarset kastmist, kuid substraat ei tohi märjaks saada.

Kiilto salvei (Salvia splendens)

Särav salvei oma intensiivse punase või lilla õitega on suurepärane valik rõdule värviaktsendiks. Selle taime seemned on kõige parem külvata märtsis ja pärast ilmumist viia päikesepaistelisse kohta. Salvei vajab regulaarset kastmist ja talle tuleks tagada hästi kuivendatud substraat. Ta õitseb peaaegu kogu suvehooaja jooksul kuni hilissügiseni.

Dekoratiivne päevalill (Heliantus annuus)

Dekoratiivne päevalill on 50-80 cm pikkune taim, mis õitseb juulist septembrini. Kõige parem on külvata seemned aprillis ja istutada mais, hoides vahekaugust 30-40 cm. Tasub meeles pidada, et külvata 1-2 cm sügavusele, hästi päikesepaistelisse kohta. Rõdule või terrassile sobivad kõige paremini kääbussordid.

Mehhiko paisjärv (Ageratum houstonianum)

Mehhiko ženšenn on siniste õisikutega taim, mida iseloomustab selle kohevus ja väike suurus. Õitsemise ajal ei ületa nende kõrgus 20 cm. Selle taime seemned on soovitav külvata märtsis ja pärast ilmumist viia päikeselisse või poolvarjulistesse kohtadesse. Mehhiko päsmaslilled on vähenõudlik ja vastupidav, mistõttu on see ideaalne valik algajatele. Ta õitseb kevadest kuni esimese sügisese külmani.

Balsamiin (Impatiens walleriana)

Balsamiin on populaarne rõdutaim, mida hinnatakse selle erksate ja mitmekesiste õievärvide poolest. Selle taime seemneid on kõige parem külvata veebruaris või märtsis, sõltuvalt ilmastikutingimustest. Balsamiin eelistab poolvarjulist, otsese päikesevalguse eest kaitstud kohta. Samuti peaks ta saama kergelt niiske substraadi, mistõttu vajab ta regulaarset, kuid mõõdukat kastmist. Ta õitseb peaaegu kogu suveperioodi jooksul kuni esimeste sügiseste külmadeni.

Avastage rõdulillede võlu

Särava Gazania (Gazania × splendens)

Särav gazania on lill, mis on tuntud oma intensiivsete värvide poolest. Selle suured õisikud õitsevad täielikus päikeses. Selle taime seemned on kõige parem külvata märtsis ja vajavad pärast ilmumist palju valgust ja soojust. Gazaniad on kõige parem istutada kergelt liivase ja läbilaskva pinnasesse. Nad õitsevad peaaegu kogu suvehooaja jooksul kuni hilissügiseni.

Peruu heliotroop (Heliotropium peruvianum)

Peruu heliotroop on eksootiline taim, mille valged õied kiirgavad intensiivset, kuid meeldivat lõhna. Selle seemned on kõige parem külvata varakevadel, märtsis. Heliotrope armastab soojust ja valgust, seega vajab ta paigutamist päikesepaistelisse kohta. Ta õitseb peaaegu kogu suvehooaja jooksul kuni esimese sügisese külmani.

Roomav kobaspea (Cobaea scandens)

Cobia on kiiresti kasvav ronitaim, mis on hinnatud oma suurte, kreemjas või lillakaspunaste kellukujuliste õite poolest. Selle taime seemneid on kõige parem külvata veebruaris või märtsis. Kibuvitsapuu vajab päikesepoolset ja tuulevarjulist kasvukohta. See on suurepärane valik neile, kes soovivad luua rõdule uhke ja lopsaka kompositsiooni. Ta õitseb hiliskevadest kuni sügiseni.

Ükskõik, millise lille kasuks otsustate, pidage meeles, et hoolikalt seemnest kasvatatud taimed premeerivad teid rikkalike ja kauakestvate õitega ning kasvuprotsess ise pakub palju rahulolu ja rõõmu.

Rõdule või terrassile istutamine ja karastamine

Seemnest käsitsi kasvatatud rõdulilled tuleks ümber istutada õue, kui külmarisk on möödas. Tavaliselt on see aeg mai lõpus või juuni alguses. Enne seda on aga vaja neid järk-järgult välitingimustega harjutada, mida me nimetame karastamiseks. See tähendab, et taimi pannakse iga päev paariks tunniks õue, suurendades järk-järgult nende kokkupuudet päikesevalguse ja ilmastikutingimustega.

Rõdulillede kasvatamine ise seemnetest ei ole mitte ainult põnev hobi, vaid ka suurepärane võimalus säästa palju raha. Rõdulilled on usaldusväärne võimalus, mis mitte ainult ei kaunista meie ruumi, vaid lisab kasvatamisele ka positiivset energiat ja motivatsiooni. Hea uudis on see, et enamikku neist saab hõlpsasti ise seemnest kasvatada ning jälgida, kuidas väikesest seemnest kasvab taim, millel on imeilusad lilled, on tõeliselt rahuldustpakkuv. Kirjuta kommentaaridesse, milliseid taimi sa oma rõdule istutad!

Avaldatud: 22 mai 2024
Vaatamisi: 28
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili