0

Aromaatne vürts aknalaual: basiiliku kasvatamine potis

Basiiliku kasvatamine kodus on puhas rõõm, pakkudes värskeid maitsetaimi lauale. Selle subtroopilise vürtsi hõrk maitse ja maitsev aroom täiendab kõiki roogi, alates lihast ja köögiviljadest kuni salatite ja magustoitudeni. Vaatame, kuidas basiilikut kasvatada, kuidas selle eest hoolitseda ja kuidas seda köögis kasutada.

basiiliku kasvatamine potis

Miks kasvatada basiilikut pottides?

Konteinerites kasvatamine on praegu moes. Basiilik sobib selleks meetodiks suurepäraselt. Rippkonteinerid, kastid ja potid ilusate, lõhnavate taimedega saab paigutada aknalaudadele, rõdudele või otse aiakruntidele.

Isegi algajad saavad basiilikut potis kasvatada. Laske oma lastel vürtsikate maitsetaimedega köögiviljaaia eest hoolitseda. Sellel taimel ei ole mulla- ega valgusnõudeid, ta kasvab kiiresti ja moodustab lopsaka põõsa, mida on rõõm vaadata.

Selle mitmeaastase rohu peamine väärtus ei ole siiski mitte selle ilu, vaid selle kulinaarsed omadused. Basiilikulehti kasutatakse paljudes köökides üle kogu maailma garneeringuna ja maitseainetena. Kui teil on mõned põõsad käepärast, saate kõik kulinaarseks meistriteoseks muuta.

Kui olete edukalt kasvatanud basiilikut konteineris, lisage juurde rosmariini ja lehtpeterselli oma kodust ravimtaimede kollektsiooni - need taimed kasvavad samuti hästi poti piiratud ruumis.

basiiliku kasvatamine potis

Millistes tingimustes peaks basiilik kasvama

Basiilik on troopiliste ja subtroopiliste piirkondade elanik ja vajab temperatuuri üle +20 °C. Kui temperatuur on madalam, peatub kasv. Taim kardab madalaid temperatuure; isegi lühike külm viib taime hukkumiseni.

Valgustus

Basiilikule meeldib, kui tema lehed saavad vähemalt kuus tundi päevas päikesevalgust. Kui valgust on vähem, kasvab põõsas aeglaselt, ei moodusta uusi lehti ning muutub kahvatuks ja haiglaseks.

Pinnas

Basiilikul on hästi arenenud lülijuurestik ja ta sobib viljakale, lõtvale, kõrge huumusesisaldusega pinnasele. Raske savimulla korral juured ei kasva. Aktsepteeritav pH on 5-8; mida lähemal neutraalsele tasemele, seda parem.

Vesi

Basiilikule meeldib niiskus. Noori taimi tuleks kastma harvemini kui küpset taime. Kevadel ja sügisel kastke iga viie päeva tagant, suvel iga kahe päeva tagant ja talvel kord nädalas. Parem on kasta destilleeritud või vihmaveega, sest kraanivesi sisaldab palju kloori.

Potis kasvatatavad sordid

Kodupeenrale on soovitatav valida madalad, kiiresti kasvavad ja varju taluvad sordid. Roheliste lehtedega basiilik vastab nendele nõuetele. Seda on lihtsam kasvatada kui lillat ja ta talub paremini toatingimusi. Sageli kajastab sordinimi selle võimet kasvada potis: 'Room', 'Vazonny', 'Pott', 'Mini'.

Roheline ja lilla basiilik on toiteväärtuse ja keemilise koostise poolest ühesugused. Rohelised sordid on mahedamad, magusa maitse ja värskendava järelmaitsega ning sobivad seetõttu paremini magustoitude ja kergete salatite valmistamiseks. Lilla vürts on tugevama aroomiga. Seda kasutatakse kala, liha, kastmete ja eelroogade maitsestamiseks.

Nõuded konteineritele

Basiiliku juured vajavad vähemalt 0,4 liitrit. Pott võib olla plastist või keraamiline. Smaragdrohelised ja lillad lehed näevad rippuvas potis kaunid välja.

Parem on kasvatada põõsaid üksikult ühes konteineris. Drenaažiaugud on hädavajalikud, sest juured ei talu seisvat vett.

Kuidas valmistada substraat ette

Lahtine muld on üks tingimus basiiliku edukaks kasvatamiseks. Sobivat mulda saab osta poest või valmistada ise:

  • universaalne muld toalillede jaoks ja aiamuld 1:1;

  • biohuumuse ja siseruumide lillemulla 1:4;

  • biohuumust, kookoskiudu ja turvas 1:1:1.

Enne istutamist tuleks muld puhastada ahjus küpsetusplaadil 100-120 °C juures ja segada mineraalväetistega vastavalt juhistele. Dekontaminatsioon aitab vabaneda mullas leiduvatest bakteritest ja kahjuritest.

Istutamine

basiiliku kasvatamine potis

Basiilikut on väga lihtne kasvatada - tal on suured, selgelt nähtavad seemned ja ta idaneb suurepäraselt. Ainus asi, mida tuleb meeles pidada, on see, et basiiliku seemned idanevad valguses, seega ei tohiks külvatud potti panna pimedasse kohta.

Istutusjärjekord:

  • Asetage poti põhja peene paisutatud savi.

  • Täitke mullaga, tihendage kergelt ja kastke.

  • Levitage seemned pinnale.

  • Kata klaasiga või läbipaistva polüetüleenkilega.

Asetage pott valgusküllasesse kohta, kus temperatuur on +22-27 °C. Sellistes tingimustes ilmuvad idud 4-5 päeva jooksul. Kui seemned on idanenud, eemaldage foolium ja asetage pott temperatuuriga 20-22 °C, et taimed saaksid hakata juurduma.

Kollektsioon

Kahe tõelise lehe staadiumis võib taimi harvendada, jättes alles kõige tugevamad taimed. Kui ilmub 4-6 lehte, kitkutakse kaks ülemist lehte koos tipuga välja, et hoida põõsad tihedad ja kompaktsed. Seejärel korratakse seda protseduuri regulaarselt. Et taim ei saaks õitseda, tuleb pungad kohe eemaldada koos kahe alloleva lehega.

Avaldatud: 27 mai 2024
Vaatamisi: 32
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili