0

5 saladust rooside hooldusest pärast talve

Kevad on aeg, mil aed ärkab ellu ja roosid - meie haljasalade kuningannad - alustavad uut hooaega uue hooga. Et nautida nende hiilgust aastaringselt, peame varakevadel nende eest hoolitsema. Tutvu peamiste hooldusvõtetega, mis aitavad su roosidel täies hiilguses õitseda.

Eemaldada talvine kate ja teostada sanitaarraie.

Esimene samm pärast rooside äratamist talveunest on nende talvekatete ettevaatlik eemaldamine. Seda tuleks teha niipea, kui külmarisk on möödas, tavaliselt märtsi lõpus/aprilli alguses. See on tingitud sellest, et liiga kauaks katte peal jätmine võib põhjustada seenhaigusi või taimemürgistusi.

Siis tuleb sanitaarraie aeg. Kontrollige hoolikalt iga põõsas ja eemaldage kõik haiged, külmunud, kuivanud või kahjustatud võrsed. Puude lõikamisel püüdke alati jõuda terve koeni, lõigates diagonaalselt, et vihmavesi saaks vabalt ära voolata, mitte koguneda lõigatud võrsetele.

5 saladust rooside hooldusest pärast talve

Rooside kärpimine - peamine kevadine hooldustöö

Kui põõsad on surnud okstest puhastatud, võite jätkata tegelikku pügamist. Pidage siiski meeles, et pügamise meetod sõltub sellest, millist tüüpi roosi te oma aias kasvatate. Suurõielised roosid, istutusroosid, pargiroosid ja ronimisroosid nõuavad veidi erinevat lähenemist.

Suurõielised roosid

Lõika need õilsad, uhkeid üksikõisi tootvad sordid kõige madalamalt - just 3-4 oksa kohal või umbes 20 cm kõrgusel maapinnast. Nii saadakse tugevad, terved varred, mille tipus on suured õied. Suurõielisi roose, mille õisi ei tohi lõigata, võib kärpida veidi kõrgemalt - 5-8 silma kohal ehk umbes 30-40 cm kõrgusel.

5 saladust rooside hooldusest pärast talve

Rooside kimp

Rooside kimp kärbitakse samamoodi nagu suurõielisi, kuid jätavad põõsale veidi rohkem võrseid - umbes 5-10. Lõika üle 5-8 paari.

Park ja ronimisroosid

Tugeva kasvuga pargisordid, mis õitsevad kord aastas kaheaastastel ja vanematel võrsetel, ei vaja kevadel pügamist, vaid ainult sanitaarraiet ja noorendamist. Seevastu korduvalt õitsvate rooside võrseid tuleb kevadel umbes 1/3 ulatuses tagasi lõigata ja õied hooaja jooksul eemaldada.

Ronimisroosid kärbitakse mõõdukalt, säilitades enamiku puitunud võrsetest. Sordid, mis õitsevad üks kord aastas, jäetakse pügamata, ja need, mis õitsevad kaks korda, lõigatakse tagasi 2-5 silma kohal olevad külgmised võrsed ja eemaldatakse 1-2 vanimat võrset tüvest.

Rooside kevadine väetamine - elujõu tagamine

Samavõrd oluline kui lõikamine on ka rooside kevadine väetamine. Taimed on pärast talve nõrgenenud ja vajavad lisatoetust, et taastuda ning näidata lopsakat kasvu ja rikkalikku õitsemist.

Esimene väetamine peaks toimuma varakevadel, kohe pärast talvekatete eemaldamist, kui roosid hakkavad aktiivselt kasvama. Ideaalne rooside väetis on lämmastiku-, fosfori-, kaaliumi- ja mikrotoitainete, näiteks magneesiumi ja raua sisaldusega. Need koostisosad stimuleerivad rohelise massi ja juurestiku tervislikku arengut ning tugevdavad taimede immuunsust.

Soovitatav on kasutada kuni suve lõpuni iga 4-6 nädala tagant järjestikuseid väetisi, et toetada roose kogu kasvuperioodi jooksul. Teise võimalusena võib kasutada pikaajalist väetist, mis vabastab vajalikud koostisosad järk-järgult ja soodustab rikkalikku õitsemist.

Mullimine ja regulaarne kastmine

Lisaks sellistele põhitegevustele nagu lõikamine ja väetamine ei tohi me unustada ka teisi olulisi tegevusi, et tagada meie roosidele optimaalsed kasvutingimused.

Põõsaste ümber tasub mulla muldkatte eest hoolitseda. Mulš ei hoia mitte ainult mulda niiskena, vaid kaitseb ka juuri äärmuslike temperatuuride eest ja vähendab umbrohtude kasvu. Suurepäraseks materjaliks on koor, kompost või spetsiaalsed mulšimattid.

Roosid vajavad ka regulaarset kastmist, eriti kuivaperioodidel. Veenduge siiski, et te ei liialda veega, sest liiga palju võib põhjustada seenhaigusi. Kõige parem on suunata veevool juurtele, mitte lehtedele või õitele.

5 saladust rooside hooldusest pärast talve

Kaitse kahjurite ja haiguste vastu

Kevadine roosihooldus ei tähenda ainult lõikamist, väetamist ja kastmist. Me ei tohi unustada ka taimede kaitsmist kahjurite ja haiguste eest. Põõsaste seisundi süstemaatiline jälgimine ja kiire reageerimine, kui probleem tuvastatakse, aitab vältida tõsisemaid tüsistusi.

Kui märgatakse haiguse või kahjurite märke, tuleb viivitamata kasutada asjakohaseid kaitsevahendeid. Samuti tasub meeles pidada, et muld rooside ümber tuleb õrnalt lahti harutada, mis hõlbustab juurte vee ja toitainete vastuvõtmist.

Rooside hooldamine pärast talve on mitmeastmeline protsess, mis nõuab kannatlikkust ja korrapärasust. Õige pügamine, korrapärane väetamine, õige kastmine, multšimine ning kaitse kahjurite ja haiguste eest on põhitegevused, mis määravad teie rooside tervise ja rikkaliku õitsemise.

Pidage meeles, et iga roosiliigil võivad olla veidi erinevad nõuded, seega tasub kohandada hooldusmeetodid vastavalt teie konkreetsetele sortidele. Ainult siis õitseb teie aed täies värvides ja lõhnades ning roosid muutuvad teie aia tõeliseks kaunistuseks.

Avaldatud: 20 mai 2024
Vaatamisi: 33
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili