0

Liblikasõbralik aed - 10 parimat taime

Valik lilli, mis aitavad luua liblikaaeda

Aiapeenrad sisaldavad palju ilusaid lilli, millest mõned on eriti atraktiivsed liblikatele ja ööliblikatele. Need on peamiselt magusa meeldiva aroomiga meetaimed. Ja siis hakkab aed elama. Lillede vahel lendlevad liblikad - hämmastav vaatepilt!

Lilled liblikaaeda

Kuidas liblikad meie aeda näevad?

Liblikad näevad maailma heledamana ja värvilisemana kui meie teiega. Nende nägemine on väga tundlik esemete värvi, kuju ja liikumise suhtes (näiteks kui lille kroonlehed tuules kõiguvad). Üldiselt tajuvad liblikad maailma mosaiigina, mis on kokku pandud paljudest kuusnurksetest mõistatustest (liitsilm). Öösel suudavad nad oma nägemise muuta värviliseks, mis võimaldab neil värve tajuda sama värvikalt kui päeval.

Liblikad külastavad hea meelega erksavärvilisi taimi: kollane, punane, oranž, lilla, bordoo. Ultraviolettspektris eristavad nad kroonlehtedel inimsilmale nähtamatut mustrit, mis näitab neile teed nektari allikani.

Lilled liblikaaeda

Milliseid lilli liblikad armastavad?

Liblikad jumaldavad lihtsaid torukujulisi avatud südamikuga lilli. Kobarõied pole neile huvitavad – need sisaldavad vähem nektarit ja selle kättesaamine on keerulisem. Kuid liblika eesmärk ei ole mitte ainult nektari söömine ja joomine (kaste kogumine lillest), vaid ka munemine kohta, mis on tulevaste vastsete jaoks turvaline.

Kahjuks tuleb ilu ohverdada: olge valmis, et röövikud hakkavad enne ilusateks liblikateks muutumist teie lillepeenraid sööma. Püüdke mitte meelitada krundile valgeid liblikaid, kes elavad kapsal ja kahjustavad saaki. Neid röövikuid tuleks tõrjuda insektitsiididega.

Lilled liblikaaeda

Lilled, mis meelitavad ligi liblikaid – püsilillede TOP 10

Budleia on kuni 2 meetri kõrgune põõsas, millel on lõhnavad lillad-violetsed õisikud, mis eritavad magusat mee aroomi. Õitseb augustist novembrini.

Õiekas sügisaster (Symphyotrichum novi-belgii) - meelitab ligi liblikaid arvukate korvidega, mis õitsevad hilissuvest septembrini. Tema kääbusest sugulane, Marcinki aster, jätkab teatepulga andmist, elavdades aeda alates septembrist kuni sügiskülmadeni.

Siidaskleepias (Asclepias syriaca) on tagasihoidlik kuni 1,5 meetri kõrgune taim, millel on oranžid või lillad vihmavarju kujulised õisikud. Arvukad torukujulised lilled eraldavad hämmastavat vanilli või šokolaadi lõhna. Liblikad jumaldavad seda taime ja tiirlevad pidevalt selle põõsaste kohal, esitades tantsu, mis lummab ilust. Õitsemine on kahjuks lühike - üks kuu keset suve.

Sügisheleenium (Helénium autumnále) on kollaste, punaste ja oranžide karikakrataoliste õitega rohttaim. Magusa nektari poolest rikas kumer südamik hoiab liblikaid kinni alates kesksuvest kuni hilissügiste külmadeni.

Heliotroop (Heliotropium) - võluv taim, mille lillad, kilbikujulised õisikud on kuni 12 cm läbimõõduga ja pöörduvad päikese suunas. Magus vanillilõhn on liblikatele väga ahvatlev. Nad ei lahku taimest juuni lõpust hiliste külmadeni.

Lavendel (Lavandula) on vahemereline poolpõõsas, millel on kõrged piigitaolised sinised, lillad, violetsed õied. Lõhnavad mitte ainult lilled, vaid ka lehed. Liblikad ei lahku lavendlist juunist kuni oktoobrini.

Tähkjas liatris (Liatris spicata) on rohttaim, millel on suured valged, lillad ja roosad õisikud. Suve keskpaigas avanevad okkalised pungad, mis kostitavad liblikaid 30-40 päeva jooksul nektariga.

Pahmaslill (Eupatorium) - õitseb 35-40 päeva suve lõpus. Väikesed kobarad on lopsakates, kilbikujulistes õisikutes. Esitatakse lillakasroosates toonides, kuigi leidub ka valgeõielisi sorte.

Punane siilkübar ( Echinacea purpurea) on astrite sugukonna liige. See õitseb augusti alguses suurte kummelitaoliste roosade, valgete, lilla, bordoo värvi korvidega. Õitseb kuni oktoobrini.

Kuldvits (Solidago) on erekollastest silindrikujulistest õitest kogutud kohevate õitega rohttaim. Ta õitseb maist septembrini, jagades heldelt õietolmu ja nektarit liblikatega.

Üheaastased, mis meelitavad ligi liblikaid

  • Sinine päsmaslill (Ageratum) – kasutatakse madalate ääriste ja lillevaipade loomiseks. Kohevad kerakujulised õisikud täituvad juulist sügise lõpuni nektariga.
  • Harilik kosmos (Cosmos bipinnatus) – tuntud kui "Mehhiko karikakar". Võluvad valged, roosad, punased ja karmiinpunased õied pakuvad liblikatele nektarit juuni keskpaigast septembri lõpuni .
  • Tsinnia (Zinnia) - võluv taim, millel on ereoranžid, kollased või punased korvid. Õitseb suve keskpaigast hilissügiseni.

Aia madalama astme üheaastaste taimede hulka võib märkida ka päevakübara, lõvilõua, salvei, pune, saialille, peiulille, erinevaid piimalilli ja kannikesi lõvilaug.

Avaldatud: 10 juuni 2024
Vaatamisi: 8
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili