0

Kuidas õigesti hooldada Kordes roosi sorte

Kui Wilhelm Kordes sündis põlvkondlikku meremeeste perekonda ja otsustas kasvatada roose, ei toetanud tema pere kohe tema valikut. Nüüd, 150 aastat ja 5 põlvkonda hiljem, on selle Saksa puukooli roosid maailmas tuntud kui ühed parimad roosid jahedas kliimas. 

Kordes'i roosid on haiguskindlad, talvekindlad ja pikalt õitsevad. Iga seitsme aasta tagant esitleb puukool uut hübriidi. Räägime nende kasvatusmeetoditest, päritoluloo ja hoolduse iseärasustest.

Kuidas õigesti hooldada Kordes roosi sorte

Kuidas see juhtus?

Kordes Roseni puukool asutati 19. sajandil Saksamaal. Selle asutajat Wilhelm Kordesit peeti juhtivaks spetsialistiks selles valdkonnas roosid. Aretaja tegeles inglise ja prantsuse sortide ristamisega, tootes uusi hübriide, mille kvaliteeti hinnati mitmete parameetrite alusel:

 • värv,

 • suurus,

 • vorm,

 • õitsemise aeg,

 • vastupanu nakkusele,

 • lõhn.

Pärast asutaja surma jätkasid ettevõtet tema pojad. Tänapäeval kuulub ettevõte Cordes'i perekonna viiendale põlvkonnale ja selle tooteid müüakse 30 riigis üle maailma. Puukool on tuntud oma eksklusiivsete sortide ja tippkvaliteediga istutusmaterjali poolest.

Puukool kasvatab igal aastal üle miljoni uue taime ja toob iga seitsme aasta tagant turule uue hübriidi.

Kordes võttis kasutusele ADR-rooside kontseptsiooni, mis on Saksa kvaliteedistandard, mis tagab sordi- ja muud seemneomadused. Selle sertifikaadi läbinud sortidel on kõrge looduslik haiguskindlus ja neid saab kasvatada ilma pestitsiidita.

Kuidas õigesti hooldada Kordes roosi sorte

Suurepärane talvekindlus

Kordes'i hübriididele on iseloomulik nende kõrge talvekindlus. Nad kõik on saadud Saksamaa külmas kliimas. Euroopa aednikud saavad hõlpsasti sõbraks mis tahes roosiga sellest rühmast.

Kordes'i kasvatajad seadsid endale ambitsioonika eesmärgi luua taimed, mis on resistentsed tavaliste haiguste suhtes. See on neil õnnestunud, nagu näitab klientide positiivne tagasiside. Tänu sellele, et Kordes'i roosid kasvavad ja õitsevad vaevata ka põhjapoolsetel laiuskraadidel, on nad muutunud populaarseks paljudes maailma osades. Taimed kohanevad kergesti erinevate tingimustega ja taluvad kõiki ilmastikuolusid.

Tugevad põõsad

Kordes'i hübriidid on suured, tugevate varrega ja kenasti vormitud frotté-õitega. Enamik suurõielised roosid suudavad õitseda korduvalt, avaldades muljet oma erksate värvidega kuni esimeste külmadeni. Selle rühma roosid saab teistest eristada mitte ainult värvide, vaid ka lehtede järgi - need on suured ja iseloomuliku läikiva läikega.

Kuidas õigesti hooldada Kordes roosi sorte

Lilled

Sellesse rühma kuuluvad kõikide värvide ja toonide hübriidid, mis õitsevad üksikute õite ja õisikutega. Mõned liigid on võimelised muutma värvi sõltuvalt kroonlehtede avanemise astmest. Avatud õie läbimõõt võib ulatuda kuni 12 cm.  Varre pikkus on kuni 80 cm. Enamik sorte sobib lõikamiseks. Paljudel on väga meeldiv lõhn.

Kuidas kasvatada

Kordes'i sordid on äärmiselt mitmekülgsed ja sobivad mitmeks otstarbeks:

 1. Dekoratiivsed aiad: Kordes'i roosid on ilusad ja saadaval erinevates värvides, mis teeb neist suurepärase valiku aia kaunistamiseks.
 2. Kasvatamine konteinerites: Mõned Kordes'i rooside sordid sobivad ideaalselt potis või rõdul kasvatamiseks.
 3. Lillede kärpimine: Kordes'i roosidel on pikad varred ja ilusad õied, mida saab kasutada kimpude ja sisekujunduse jaoks.
 4. Riskimaandamine (hekid): Mõned Kordes'i rooside sordid on tihedad ja hästi põõsastuvad, mistõttu sobivad nad suurepäraselt hekiks.
 5. Dekoratiivsed lillepeenrad: Kordes'i roosid võib istutada rühmadena lillepeenardesse, et luua silmatorkavaid kompositsioone.

Kordes'i roosid võimaldavad teil muuta oma tagahoovis asuva aia paradiisinurgaks, mis on täis eredaid värve ja maagilist lõhna.

Istutamine

Roosid on kõige parem istutada mais, sest siis on muld juba täiesti soe ja puudub oht, et külmakraadid võivad tagasi tulla. Suletud juurestikuga istikuid võib istutada kogu suve jooksul. Muld peaks olema kergelt happeline.

Samm-sammult juhised:

 1. Kaevake 50 cm sügavune auk.

 2. Levitage põhja mullasegu, mis koosneb potimullast, liivast ja orgaanilisest väetisest.

 3. Laske pistikud auku ja katke viljaka mullaga. Pookimiskoht peaks olema 2-3 cm allpool mullapinda.

 4. Tampige muld hästi ja kastke.

Roos juurdub kergesti ja edukaks istutamiseks ei ole vaja erilisi oskusi. Lihtsalt kastke istikut kaks korda nädalas sooja veega, jälgides, et tilgad ei satuks lehtedele.

Hooldus

Esimene väetamine toimub järgmisel kevadel. Kasutage lämmastikväetist, et noor taim saaks kiiresti suureks põõsaks kasvada. Kui pungad hakkavad moodustuma, on soovitatav kasutada mineraalühendust, et tagada rikkalik ja lopsakas õitsemine.

Mulla koostis

Roosidele meeldib hingav muld. Muld tuleb pärast iga kastmist või vihma sadamist lahti harutada ja hoida seda umbrohust vabana. Muld tuleks lahustada kuni 5 cm sügavuseni, sest juured võivad olla maapinna lähedal. Mullimine aitab vabaneda umbrohtudest - orgaanilise aine kiht takistab tiheda kooriku tekkimist, hoiab mulla niiskena ja parandab soojustingimusi. Mulchina võib kasutada õlgi või komposti. Kui orgaaniline aine on käärinud, täitke see uue mulliga.

Pügamine ja talvine katmine

Esimesel aastal kasvatab istik mõned uued võrsed, kuid ärge lõigake neid enne kevadet tagasi. Pärast talve näete, millised võrsed on hästi üle talvitunud - jätke need alles, ülejäänud lõigake maha. Pügamisel püüdke anda põõsale püramiidikuju. Kordroosid taluvad temperatuuri kuni -30 °C, seega ei vaja nad talveks varjualust.

Rääkige meile kommentaarides roosisortidest, mis teie aias hästi kasvavad. Milliste probleemidega olete oma roosiaias kokku puutunud?

Avaldatud: 31 mai 2024
Vaatamisi: 34
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili