0

Echinacea ilu ja tervendavad omadused: juhised imelille kasvatamiseks

Juba ammu enne eurooplaste saabumist avastasid Põhja-Ameerika indiaanlased "preeria õhtupäikese", mida me tunneme Rudbeckia või Echinacea nime all, imelised tervendavad omadused. Õitest valmistatud tee parandas haavu, juurtest valmistatud tinktuurid leevendasid kõhuprobleeme ning kaunid õied meelitasid ligi mesilasi ja liblikaid kogu piirkonnast.  

Echinacea ilmus Euroopasse 17. sajandil ning tänu oma tagasihoidlikkusele ja isekülvimisvõimele levis ta kiiresti botaanika- ja eraaedades. Ja Ameerikas ise peeti ehtsalveed kuni 20. sajandil toimunud keemilise sünteesi avastamiseni kõigi haiguste raviks ja see kuulus enamiku apteegiravimite hulka.

Echinacea ilu ja tervendavad omadused

Echinacea liigid

On olemas mitu liiki koonuslilled mida leidub aedades ja mis varieeruvad õie värvi ja suuruse poolest:

  • Echinacea Purpurea - taime kõrgus kuni 100 m, korvide läbimõõt kuni 15 cm, lillakas-roosad keelõied, punakaspruunid torukujulised õied. Õitseb suve teisel poolel 2 kuud.

  • Echinacea pale - kõrgus kuni 60 cm, kergelt roosa kuni valge värvusega, õie läbimõõt 10-15 cm.

  • Echinacea Kitsaleheline - äärepoolsed õied kitsad, roosad või lillad, keskmised õied kollased. Kõrgus 50-100 cm, varred hargnenud.

Lisaks populaarsetele sortidele, mille õied meenutavad mitmevärvilisi päevakesi, on olemas frotté-vormid, mille puhul torukujulised õied domineerivad keeleliste õite üle, mistõttu õisik näeb välja nagu kohev pall. Parimad kaasaegsed frotté-koonuslillede sordid võivad ilu poolest konkureerida järgmisega dahelia i asters.

Kasutamine aias

See mitmekülgne taim kasvab hästi nii avamaal kui ka kõrgete puude all. Ta sobib esipeenardele ja looduslikesse aedadesse. Seda võib istutada üksikult või koos madalakasvuliste püsikute kõrval.

Lillelised lilled aitavad luua aias ilusa kompositsiooni. Nende suured õisikud eristuvad rohelusest, andes dekoratiivsete lehtedega taimede rühmale sära ja dünaamilisust.

Segaistutustes kasutatakse koonuslille kõrgete aktsentidena ja väiksemate lillede taustaks. Lillepeenardes sobib ta hästi kokku astersi, monarda ja phloxiga. Tema suured õisikud sobivad kimpudeks, sest need püsivad kaua.

Echinacea ilu ja tervendavad omadused

Terapeutilised omadused

Echinacea purpureat kasutatakse traditsioonilises meditsiinis immuunsuse tugevdamiseks, põletiku raviks ja haavade raviks.

Koonilille tinktuurid ja teed stimuleerivad valgete vereliblede tootmist, mis mängivad võtmerolli organismi kaitses infektsioonide vastu. Echinacea preparaatidel on viirusevastane toime, mis aitab võidelda gripi, külmetushaiguste ja herpese vastu.

Oluline. Enne echinacea võtmist pidage nõu oma arstiga, eriti kui teil on krooniline haigus.

Istutamine

Selleks, et põõsas areneks edukalt ja õitseks rikkalikult, tuleb ta istutada päikesepaistelisse või poolvarjulistesse kohtadesse. Mida rohkem valgust, seda arvukamad on pungad. Echinacea kasvab mis tahes pinnases, kuid eelistab hästi kuivendatud ja toitaineterikast mulda. Seetõttu on hea mõte enne istutamist auku panna veidi komposti või huumust. Kui muld on savine, hindab taim liiva lisamist.

Echinaceat on kõige parem istutada kevadel või sügisel, kui muld on soe ja niiske. Seda võib külvata seemnest avamaale või kasvatada kodus esmalt pistikuid.

Seemnete idanemine võtab kaua aega, kuni kuu aega, seega külvake varakult. Külvussügavus on 5 mm. Levitage mulda eelnevalt fütosporiini või mõnda muud bioloogilist fungitsiidi, et vältida mustjalghaigust seemikutes.

Esimene tõeline leht hakkab moodustuma 8-10 päeva pärast taimede ilmumist. Kui kaks tõelist lehte on kasvanud, on aeg pistikud üksikutesse pottidesse ümber paigutada. Echinaceal on pikad varbajuured, nii et istutage need ümber sügavatesse pottidesse. Istikud kasvavad väga aeglaselt ja õitsevad teisel aastal.

Kultiveerimine

Echinacea on põuatolerantne, kuid kuivade perioodide ajal on ta hea, kui teda kastetakse mitu korda. Mulla mullimine on kasulik - orgaaniline aine hoiab niiskust ja takistab umbrohu tekkimist, luues optimaalsed kasvutingimused. Kasvuperioodi alguses, kui esimesed võrsed hakkavad maast välja kerkima, on soovitav toita mis tahes orgaanilise väetisega, et muuta õitsemine lopsakamaks. Pungade puhkemise ajal toita põõsaid kompleksse mineraalse koostisega, et muuta õied säravamaks ja suuremaks.

Kärpige närtsinud õisikuid regulaarselt, et vältida seemnete kinnikasvamist - see pikendab dekoratiivset perioodi.

Echinacea on praktiliselt haigusvaba, kuid võib esineda laiguti või mädanemist. Eemaldage haiged lehed - nakkus ei levi tõenäoliselt edasi.

Kui suvi on väga niiske, võivad koonuslilled olla rünnatud lutsude poolt. Neid kahjureid saab tõrjuda insektitsiidide ja mehaaniliste meetoditega, nagu tõkked või lõksud. Sügavas varjus kasvavat ehtsatsiat võivad rünnata kärntõbi ja rooste. Nende haiguste esimeste märkide ilmnemisel eemaldage kahjustatud osad ja pritsige kogu põõsas fungitsiidiga.

Kui järgite meie istutus- ja hooldussoovitusi, saate nautida Echinacea sortide maagilist ilu täielikult. Rääkige meile kommentaarides, milliseid sorte te oma aias kasvatate ja kuidas te Echinaceat kasutate.

Avaldatud: 03 juuni 2024
Vaatamisi: 14
(Hääled: 0, Hinnangud: 0)
Jätke arvustus
Hinnang
Lisage üks või mitu faili